Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS412T300X5R
CGS412T300X5R
Part No.:
CGS412T300X5R
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS412T300X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 4100UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C