Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS413U050X4L
CGS413U050X4L
Part No.:
CGS413U050X4L
Datasheet:
ShinYuaCGS413U050X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 41000UF 50V SCREW
Capacitance:
41000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.96 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)