Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS413U075V5L
CGS413U075V5L
Part No.:
CGS413U075V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS413U075V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 41000UF 75V SCREW
Capacitance:
41000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.98 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)