Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS414U010W4C
CGS414U010W4C
Part No.:
CGS414U010W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS414U010W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 410000UF 10V SCREW
Capacitance:
410000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.35 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)