Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS422T350X4C
CGS422T350X4C
Part No.:
CGS422T350X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS422T350X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 4200UF 350V SCREW
Capacitance:
4200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
35mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.1 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)