Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS433U150X8L
CGS433U150X8L
Part No.:
CGS433U150X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS433U150X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 43000UF 150V SCREW
Capacitance:
43000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.87 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)