Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS434U040X8L
CGS434U040X8L
Part No.:
CGS434U040X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS434U040X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 430000UF 40V SCREW
Capacitance:
430000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
45.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
59.28 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)