Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS443U030W3C
CGS443U030W3C
Part No.:
CGS443U030W3C
Datasheet:
ShinYuaCGS443U030W3C.pdf
Description:
CAP ALUM 44000UF 30V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
44000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
30 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
11.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.21 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)