Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS444U7R5V5L
CGS444U7R5V5L
Part No.:
CGS444U7R5V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS444U7R5V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 440000UF 7.5V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
440000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.84 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)