Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS453U075W4C
CGS453U075W4C
Part No.:
CGS453U075W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS453U075W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 45000UF 75V SCREW
Capacitance:
45000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.11 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)