Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS462T450X5L
CGS462T450X5L
Part No.:
CGS462T450X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS462T450X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 4600UF 450V SCREW
Capacitance:
4600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.4 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)