Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS472U150R5L
CGS472U150R5L
Part No.:
CGS472U150R5L
Datasheet:
ShinYuaCGS472U150R5L.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 150V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.27 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)