Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS473U040V3C
CGS473U040V3C
Part No.:
CGS473U040V3C
Datasheet:
ShinYuaCGS473U040V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 40V SCREW
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.3 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)