Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS482T350W5L
CGS482T350W5L
Part No.:
CGS482T350W5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS482T350W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 4800UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
11.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.65 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)