Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS482U150W4L
CGS482U150W4L
Part No.:
CGS482U150W4L
Datasheet:
ShinYuaCGS482U150W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 4800UF 150V SCREW
Capacitance:
4800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.35 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)