Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS503U025W3L
CGS503U025W3L
Part No.:
CGS503U025W3L
Datasheet:
ShinYuaCGS503U025W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 50000UF 25V SCREW
Capacitance:
50000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.37 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)