Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS522T200V5L
CGS522T200V5L
Part No.:
CGS522T200V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS522T200V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 5200UF 200V SCREW
Capacitance:
5200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)