Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS533U040X5C
CGS533U040X5C
Part No.:
CGS533U040X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS533U040X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 53000UF 40V SCREW
Capacitance:
53000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.95 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)