Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS553U040W5L
CGS553U040W5L
Part No.:
CGS553U040W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS553U040W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 55000UF 40V SCREW
Capacitance:
55000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.97 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)