Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS553U063V5L
CGS553U063V5L
Part No.:
CGS553U063V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS553U063V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 55000UF 63V SCREW
Capacitance:
55000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.98 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)