Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS553U075X8L
CGS553U075X8L
Part No.:
CGS553U075X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS553U075X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 55000UF 75V SCREW
Capacitance:
55000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
27.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
35.62 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)