Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS573U025X5C
CGS573U025X5C
Part No.:
CGS573U025X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS573U025X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 57000UF 25V SCREW
Capacitance:
57000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.98 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)