Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS584U010W5L
CGS584U010W5L
Part No.:
CGS584U010W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS584U010W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 580000UF 10V SCREW
Capacitance:
580000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.78 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)