Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS602T250V5L
CGS602T250V5L
Part No.:
CGS602T250V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS602T250V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW
Capacitance:
6000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
22mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.15 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)