Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS602T300X8L
CGS602T300X8L
Part No.:
CGS602T300X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS602T300X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
6000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
22mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.85 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)