Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS621T500U3L
CGS621T500U3L
Part No.:
CGS621T500U3L
Datasheet:
ShinYuaCGS621T500U3L.pdf
Description:
CAP ALUM 620UF 500V SCREW
Capacitance:
620 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
164mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.8 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)