Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS622T200X4C
CGS622T200X4C
Part No.:
CGS622T200X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS622T200X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 6200UF 200V SCREW
Capacitance:
6200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)