Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS622T300W5L
CGS622T300W5L
Part No.:
CGS622T300W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS622T300W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 6200UF 300V SCREW
Capacitance:
6200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
29mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.9 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)