Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS632T300W5L
CGS632T300W5L
Part No.:
CGS632T300W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS632T300W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 6300UF 300V SCREW
Capacitance:
6300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
18mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.95 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)