Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS671T500R5L
CGS671T500R5L
Part No.:
CGS671T500R5L
Datasheet:
ShinYuaCGS671T500R5L.pdf
Description:
CAP ALUM 670UF 500V SCREW
Capacitance:
670 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
150mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.25 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)