Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS713U040V4C
CGS713U040V4C
Part No.:
CGS713U040V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS713U040V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 71000UF 40V SCREW
Capacitance:
71000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)