Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS722T200V5L
CGS722T200V5L
Part No.:
CGS722T200V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS722T200V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 7200UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
7200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
19mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.25 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)