Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS722T250X4C
CGS722T250X4C
Part No.:
CGS722T250X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS722T250X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 7200UF 250V SCREW
Capacitance:
7200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
23mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.55 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)