Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS742T250X3L
CGS742T250X3L
Part No.:
CGS742T250X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS742T250X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW
Capacitance:
7400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.75 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)