Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS783U040X6L
CGS783U040X6L
Part No.:
CGS783U040X6L
Datasheet:
ShinYuaCGS783U040X6L.pdf
Description:
CAP ALUM 78000UF 40V SCREW
Capacitance:
78000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.51 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.625 (168.28mm)