Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS784U010X5C
CGS784U010X5C
Part No.:
CGS784U010X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS784U010X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 780000UF 10V SCREW
Capacitance:
780000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.42 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)