Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS791T500V3L
CGS791T500V3L
Part No.:
CGS791T500V3L
Datasheet:
ShinYuaCGS791T500V3L.pdf
Description:
CAP ALUM 790UF 500V SCREW
Capacitance:
790 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
131mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.7 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)