Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS793U050V5L
CGS793U050V5L
Part No.:
CGS793U050V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS793U050V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 79000UF 50V SCREW
Capacitance:
79000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.01 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)