Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS823U025V3C
CGS823U025V3C
Part No.:
CGS823U025V3C
Datasheet:
ShinYuaCGS823U025V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 82000UF 25V SCREW
Capacitance:
82000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
20.15 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)