Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS874U7R5X5C
CGS874U7R5X5C
Part No.:
CGS874U7R5X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS874U7R5X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 870000UF 7.5V SCREW
Capacitance:
870000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.42 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)