Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS881T500U4L
CGS881T500U4L
Part No.:
CGS881T500U4L
Datasheet:
ShinYuaCGS881T500U4L.pdf
Description:
CAP ALUM 880UF 500V SCREW
Capacitance:
880 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
116mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.15 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)