Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS884U010X5L
CGS884U010X5L
Part No.:
CGS884U010X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS884U010X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 880000UF 10V SCREW
Capacitance:
880000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
50mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.72 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)