Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS903U025W5L
CGS903U025W5L
Part No.:
CGS903U025W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS903U025W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 90000UF 25V SCREW
Capacitance:
90000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.82 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)