Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS922T250W5L
CGS922T250W5L
Part No.:
CGS922T250W5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS922T250W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 9200UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
9200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.9 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)