Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS924U010X5R
CGS924U010X5R
Part No.:
CGS924U010X5R
Datasheet:
ShinYuaCGS924U010X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 920000UF 10V SCREW
Capacitance:
920000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
32.11 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)