Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS942T300X5L
CGS942T300X5L
Part No.:
CGS942T300X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS942T300X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 9400UF 300V SCREW
Capacitance:
9400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
19mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.6 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)