Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS951T500V4C
CGS951T500V4C
Part No.:
CGS951T500V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS951T500V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 950UF 500V SCREW
Capacitance:
950 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
108mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.6 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)