Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS963U100X8L
CGS963U100X8L
Part No.:
CGS963U100X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS963U100X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 96000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
96000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.17 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)