Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS971T450V4C
CGS971T450V4C
Part No.:
CGS971T450V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS971T450V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 970UF 450V SCREW
Capacitance:
970 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
96mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.75 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)