Cincon Electronics Co. LTD CHB50-12S25
CHB50-12S25
Part No.:
CHB50-12S25
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
CHB50-12S25.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 25V
  • Related Categories
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Box
Series:
CHB50 (50W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
25V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
Power(Watts):
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.40 L x 2.28 W x 0.50 H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)